"תקדים משפטי: חיילת תבעה את צה"ל כמעסיק לפיצוי על הטרדה מינית"כתבה שפורסמה בוואלה ב5.7.2021https://news.walla.co.il/item/3446037 מעבר לתקדים המשפטי הנלווה להחלטה זו, יש מקום לבחון את ההתנהלות של האירוע כפי שהיא מוצגת בכתבה ומאפיינת  לעיתים ארגונים אזרחיים. הניסיון לשכנע את המתלוננת, לא להתלונן נובע בראש ובראשונה מהפחד התדמיתי- כיצד זה יפגע בארגון כלפי חוץ וכלפי פנים, אבל במקרים רבים זה יושב על הפחד מלנהל את התלונה. הפחד לנהל את התלונה נובע בעיקרו מחוסר ידע לנהל את התלונה ומחוסר בתהליכים ברורים בארגון איך עושים זאת. בארגונים רבים נותנים את תפקיד הממונה על הטרדות מיניות למישהי, שמעולם לא הוכשרה לתפקיד,  ולעיתים קרובות למישהי שאיננה בכירה בארגון  מתוך רצון לצאת ידי חובה בהתאם לדרישות החוק . במקרים אלו: 

  • יש סיכוי נמוך להגשת תלונה גם אם התרחשה ולזה מחיר גבוה כפי שסקרנו בפוסטים קודמים.
  • אם הוגשה תלונה , תהיה התערבות של דרגי ניהול שינסו לבטלה כמוזכר לעיל וזהו כמובן חטא על פשע.
  • אם תנוהל התלונה, יש סבירות גבוהה שלא תנוהל כראוי ויהיו נפגעים רבים לאירוע זה בארגון.

המסקנה: יש לבצע הכשרה מעמיקה לממונה כדי לתת לה את כל הכלים הנדרשים לניהול נכון של תלונה, אבל במקביל יש לייצר נהלי עבודה ברורים בכל הקשור להטרדות מיניות, בראש ובראשונה כדי למנוע אותן אבל גם להעביר מסר, שהעניין יטופל בצורה המקצועית ביותר. כאשר יוצרים כללים ברורים הנוגעים לעניין זה מייצרים באופן מידי תחושה של סביבת עבודה נעימה ובטוחה, בה יש למי לפנות ובה מתנהלים אירועים מסוג זה באופן המקצועי ביותר.

קרא עוד  

"אצלנו  אין הטרדות מיניות בארגון"- האמנם? בשיחות עם מנהלים בכירים ובמפגשים עסקיים, אנו שומעות פעמים רבות את הציטטה המופיעה מעלה או "מה לנו ולזה"? במקרים רבים אכן אין תלונות על הטרדות מיניות בארגון, אבל כפי שציינו בעבר -פחות מ 10% מהמוטרדות/ים בסביבת העבודה בוחרים להתלונן.  90% בוחרות/ים לשתוק . הטרדה מינית היא תופעה חברתית ונמצאת בכל מקום , המשמעות היא שישנה סבירות גבוהה להטרדות בארגון מבלי שהמנכ"ל/ית ידעו על כך. ישנם אירועים רבים המצויים בשטחים האפורים, שיוצרים סביבת עבודה לא נעימה ולא יגיעו לכדי תלונה. המסקנה:  אמנם העובדות  היבשות מראות שאין הטרדות מיניות בארגון, אבל ייתכן שמתחת לפני השטח ישנה סביבת עבודה מטרידה  ולא נעימה שמשפיעה ישירות על הארגון ותוצאותיו כפי שסקרנו בפוסט קודם המדבר על המחיר הסמוי שארגונים משלמים על הטרדות מיניות. ההנחה שהטרדות מיניות או סביבת עבודה מטרידה לא קיימות בארגונכם- אינה בהכרח נכונה. העלאת הנושא לסדר היום, הדרכה נכונה ובדיקת הדברים לעמקם אפשרית ונחוצה.

קרא עוד  

הפגיעה הכלכלית בארגון כתוצאה מהטרדה שאיננה מדווחת

המחירים שארגונים לא לוקחים בחשבון בשל הטרדה מינית

מרבית הארגונים יודעים את העלות של תלונות בשל הטרדה מינית והתעמרות. העלות כוללת את שעות העבודה של מנהלים שמטפלים בתלונה, את ההוצאות המשפטיות הכרוכות בכך, את סכומי הפיצויים הנדרשים לעיתים, את החשיפה הציבורית שעשויה להשפיע על מכירות או מניות . מחקרים מראים שרק כ10% מהמוטרדים מינית בחרו להגיש תלונה.

אז מהי העלות לארגון כתוצאה מאותם 90% שהוטרדו אך לא דיווחו?

העלות הזו כוללת:

  • תחלופת עובדים גבוהה - גוררת עלויות נוספות כמו קליטת עובדים חדשים, הדרכות, שעות מנהלים, טעויות של עובדים חדשים, עובדים לא מנוסים ולא מקצועיים.
  • ימי מחלה מרובים והעדרויות - עולות למעסיק פעמיים, תשלום עבור ימי מחלה ועלות הנובעת ממחסור בשעות עבודה הפוגעות בניהול השוטף של הארגון.
  • פגיעה בתדמית הארגון - גורר קושי לקלוט אנשים ועשוי להשפיע על מכירות , מניות ושורת הרווח כפי שהוסבר לעיל.

מחקר שנעשה בשירותי הבריאות האנגלים, המעסיק 1.5 מיליון עובדים ניסה להעריך, מהי העלות השנתית לארגון, הנובעת מהמחיר, שארגונים פחות נותנים עליו את הדעת.

לקריאת המאמר המלא:

https://www.researchgate.net/publication/328499325_The_price_of_fear_estimating_the_financial_cost_of_bullying_and_harassment_to_the_NHS_in_England

קרא עוד  

חוקי הטרדה מינית קיימים עשרות שנים, אז למה כמות ההטרדות המיניות נמצאת בעליה?

לפני שלושים שנה הכיר בית המשפט העליון בארה"ב בתביעות בגין הטרדה מינית כסוג של אפליה על רקע מין על פי כותרת VII לחוק זכויות האזרח משנת 1964. מאז משקיעים ארגונים סכומי עתק בניסיון למנוע הטרדות מיניות וליצר תרבות עבודה בין מגדרית .

אם קיים חוק, ישנה גם הבנה לחשיבות הנושא והסטטיסטיקה מדברת על מעל 80% מהחברות האמריקאיות שמחייבות עובדים לעבור הדרכה -  הכיצד כמות ההטרדות המיניות נמצאת בעליה?

כשהקמנו את חברת EVENN – זו בדיוק הייתה המטרה, איך מיצרים מודל עבודה לארגונים, מודל שיודע לתת כלים פרקטיים ליצירת סביבת עבודה בין מגדרית בטוחה. 

אנחנו בEVENN מבינים שהמציאות החדשה היא מציאות מבלבלת, כולנו מבינים שצריך לעשות "משהו" אבל מה זה אותו "משהו?"

המאמר Confronting Sexual Harassment שיצא ב  Harvard Business Review  דן בדיוק בסוגיה הזו תוך סקירה של הנעשה בשדה עד היום והצעות כיצד ניתן לעשות זאת אחרת.

קרא עוד